Spawarka i jej rodzaje
29 cze 2020

Spawarka i jej rodzaje

Post by Redaktor

Każdy szanujący się majsterkowicz, w zakamarkach swojej pracowni posiada spawarkę. To urządzenie jest nieocenione podczas tych drobnych, jak i większych pracach. Obecnie rynek obfituje w różne typy spawarek. Nie ułatwia to jednak podjęcia decyzji. Pojawia się pytanie: którą wybrać?. Przed zakupem warto określić konkretne przeznaczenie urządzenia, a także poznać jego rodzaje.

Rodzaje spawarek

Oto najpopularniejsze rodzaje spawarek, które możemy dostać w każdym, dobrze zaopatrzonym sklepie dla majsterkowiczów. Wyróżniamy:

  • spawarkę gazową- najstarszy model spawarki. Dzięki niej możemy wykonać bardzo precyzyjny spaw. Minusem jest to, że zajmuje dużo miejsca i wymaga osobnej butli z gazem. Ten rodzaj wykorzystywany jest głównie w profesjonalnych zakładach pracy, gdyż wymaga nadzwyczajnych środków ostrożności.
  • spawarkę elektryczną- to urządzenia o prostej konstrukcji, łatwe w obsłudze. Praca z nimi przebiega szybko i sprawnie. Do wykonania spawu wykorzystuje się otulone elektrody. Polecane do użytku domowego.
  • spawarki inwertorowe- jak w przypadku poprzedniego rodzaju, spawanie odbywa się przy pomocy otulonych elektrod. Tego typu urządzenia są mobile i poręczne, a dodatkowo można stosować jej praktycznie wszędzie. Domowe warsztaty czy profesjonalne zakłady pracy chętnie korzystają ze spawarek inwertorowych. Warto wiedzieć, że nadaje się ona również do żeliwa.
  • spawarka TIG- jest to niezwykle wszechstronne urządzenie. Przy jego pomocy, będzie możliwy spaw praktycznie każdego metalu. Wymaga jednak zastosowania butli z gazem.

Szczególny rodzaj spawarki- migomat

Półautomat spawalniczy, często nazywany migomatem, to szczególny rodzaj spawarki. Opcja spawalnicza MIG/MAG wykorzystuje łuk elektryczny, generowany pomiędzy elektrodą, a przedmiotem spawanym. Do największych zalet spawania półautomatem, zalicza się jego wysoką wydajność, który idzie w parze z małymi kosztami materiałów spawalniczych. Warto wspomnieć, o solidnych i wytrzymałych spoinach. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod spawania stali, ale półautomatem spawalniczym można spawać praktycznie wszystko. Świetnie poradzi sobie ze stalą stopową i niestopową, aluminium i jego pochodnymi, miedzią, cyrkonem, tytanem, a także ich stopami.

0 Comments

Leave a Comment