Saletra potasowa, czyli biały proszek o szerokim zastosowaniu
21 maj 2020

Saletra potasowa, czyli biały proszek o szerokim zastosowaniu

Post by Redaktor

Saletra większości osób kojarzy się z białym proszkiem stosowanym jako nawóz w sadownictwie i ogrodnictwie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje także saletra spożywcza. W niniejszym artykule odpowiadamy, do czego najczęściej używa się saletry potasowej, czym się ona charakteryzuje i czemu zawdzięcza swoją popularność. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Saletra potasowa – najważniejsze informacje

Saletra potasowa to potoczna nazwa związku chemicznego zwanego azotanem potasu. Występuje ona przede wszystkim w postaci białych kryształków, jednakże można spotkać także jej bezbarwną postać. Cechą charakterystyczną azotanu potasu jest między innymi fakt, iż rozpuszcza się on dopiero pod wpływem 400 stopni Celsjusza.

Otrzymywanie saletry potasowej jest możliwe dzięki produkcji przemysłowej. Należy jednak wspomnieć, iż azotan sodu jest również spotykany w naturalnym środowisku w Indiach oraz Chinach i z tego względu nazywa się go czasami saletrą indyjską. Występuje on tam w postaci minerału nitrokalitu. Powstaje on w sposób naturalny dzięki obecnej tam minimalnej wilgotności powietrza oraz wysokiej temperaturze.

 

Zastosowanie saletry potasowej

Saletra potasowe posiada wszechstronne zastosowanie i to dzięki temu jest tak popularna. Jest przede wszystkim wykorzystywana jako sztuczny nawóz w ogrodnictwie oraz sadownictwie. Wykorzystuje się ją nie tylko w kryształkach, ale także w postaci roztworu, który stosuje się do nawożenia z wykorzystaniem systemów nawadniających oraz za pomocą tradycyjnych oprysków.

Ponadto, wykorzystuje się ją do peklowania mięs – jest to konserwant znany pod nazwą E252. Saletra potasowa gwarantuje przedłużoną trwałość zaprawionych mięs, ale także nadaje im różowy kolor.

Warto wspomnieć, że niegdyś saletra potasowa miała całkowicie inne zastosowanie. Używano jej do produkcji czarnego prochu. Obecnie często używa się jej w pirotechnice. Dzięki zmieszaniu saletry z metalowymi pyłkami możliwe jest uzyskanie efektów fotobłyskowych. W dzisiejszych czasach używanie jej jako nawóz jest jednak najczęstsze.

0 Comments

Leave a Comment