6 paź 2020

Wymiana zaworu bezpieczeństwa

Post by Redaktor

Zawór bezpieczeństwa jest integralną częścią instalacji ciśnieniowej, stanowi zabezpieczenie układu przed gwałtownym wzrostem ciśnienia. Komponent powinien być kontrolowany przynajmniej co 6 miesięcy i niezwłocznie wymieniony w przypadku błędnego działania, gdyż brak sprawnego zaworu grozi uszkodzeniem instalacji i stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Wymiana tego elementu jest relatywnie prosta i szybka, wobec czego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymianę zaworu przeprowadzić samodzielnie.

Czy zawór można naprawić?

Zawory bezpieczeństwa, a w szczególności starsze modele, nie są naprawiane. Jakakolwiek dysfunkcja zaworu bezpieczeństwa najpewniej zakończy się koniecznością zakupu nowej części.

Co należy przygotować przed wymianą?

W pierwszej kolejności należy zakupić nowy zawór bezpieczeństwa, w przypadku braku odpowiedniej wiedzy, zalecane jest zakupienie tego samego modelu. Wymiana zaworu wymaga klucza francuskiego i taśmy uszczelniającej, bardzo przydatny będzie również zbiornik na wodę, który podczas odłączania dopływu wody od bojlera, zapobiegnie zalanej łazience.

Jak wymienić zawór bezpieczeństwa?

Wymiana zaworu rozpoczyna się od zamknięcia głównego zaworu wody oraz odcięcia prądu. Bojler należy opróżnić odkręcając zimną wodę. Po osuszeniu zbiornika, można przystąpić do owinięcia taśmą uszczelniającą gwintów nowego zaworu. Po przygotowaniu elementu do montażu, używając klucza francuskiego, należy odłączyć dopływ wody do bojlera, podczas tej czynności przyda się wcześniej wspomniany zbiornik na wodę. Kolejną czynnością jest lokalizacja wadliwego komponentu i jego demontaż, zawór wystarczy odkręcić, a na jego miejsce zamontować nowy element, który można dokręcić kluczem francuskim. Zakończenie wymiany zaworu, wiąże się z koniecznością ponownego podłączenia instalacji, węża zasilającego z zamocowaną uszczelką należy podłączyć do zaworu i odkręcić główny dopływ wody oraz dopływ do zaworu bezpieczeństwa. Bojler można odpowietrzyć, odkręcając ciepłą wodę. Ostatni krok to podłączenie zasilania elektrycznego.

 

 

0 Comments

Leave a Comment