Widły do widlaka – jakie wybrać?
18 sty 2021

Widły do widlaka – jakie wybrać?

Post by Redaktor

Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju wideł do wózków widłowych. Każdy typ charakteryzuje się innymi cechami oraz sprawdza się w określonych warunkach. Przed podjęciem decyzji, jakie dokładnie widły do widlaka wybrać należy zadać sobie kilka zasadniczych pytań dotyczących rodzaju wózka, klasy karetki wideł, wartości udźwigu itp. W poniższym tekście doradzamy, czym jeszcze się kierować, aby rozwiązanie spełniało oczekiwania i było funkcjonalne.

W większości wózków widłowych montuje się widły standardowe, które zawieszane są na karetkę. Ich model należy ustalić biorąc pod uwagę klasę karetki (istnieje 5 kla ISO/FEM, a w obrębie każdej wyróżniamy klasę A i B) oraz długość wideł, przy czym pod uwagę nie bierze się ich płaskownika. Ważnym elementem, głównie w sytuacji kontroli przez inspektora UDT, jest tzw. Świadectwo Zgodności, które potwierdza dopuszczalny udźwig na widłę.

Widły do widlaka

Widły do widlaka

Widły do widlaka różnią się przede wszystkim systemem mocowania. Prócz podstawowych typów można wyróżnić na przykład widły z zaczepem PIN, przykręcane czy tez bez żadnych zaczepów. Popularnym i bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są widły do pozycjonerów, a także specjalistyczne widły antystatyczne, składane czy też wysuwane lub ważące. Produkty te są stworzone z metali i materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu nie należy obawiać się ich szybkiej eksploatacji. Widły takie przetrwają więc długie lata i sprawdzą się w nawet najmniej korzystnych warunkach. Oczywiście należy dbać o ich przechowywanie i stosować się do podstawowych zasad użytkowania oraz bezpieczeństwa przy korzystaniu z tego typu sprzętu.

Ciekawym sposobem na zmodernizowanie wideł jest ich przedłużenie poprzez specjalne przedłużki. Wówczas widły do widlaka wzbogaca się o specjalne nakładki, dzięki którym nie trzeba wykonywać demontażu i ponownego montażu wideł na karetce, co usprawnia cały proces i pozwala zaoszczędzić czas oraz energię. Przedłużki osiągają nawet dodatkowy metr, przy czym należy zachować zdrowy rozsądek i wykonać dokładne pomiary.

 

0 Comments

Leave a Comment