Terapia indywidualna vs grupowa – jaka forma leczenia uzależnień jest lepsza?
15 kw. 2021

Terapia indywidualna vs grupowa – jaka forma leczenia uzależnień jest lepsza?

Post by Redaktor

Niektóre używki mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Mowa tutaj o alkoholu, narkotykach, czy dopalaczach. Często jedynym rozwiązaniem, by wyjść na prostą, jest rozpoczęcie profesjonalnej terapii. Okazuje się, że w tym temacie mamy kilka różnych opcji. Co będzie najlepsze?

Kiedy zdecydować się na terapię indywidualną?

Tak naprawdę decyzja w tym temacie powinna być podejmowana w porozumieniu z fachowcami. Pacjenci nie mogą działać tutaj wyłącznie na własną rękę. Jeśli komuś zależy na odpowiednich efektach terapii, to powinien słuchać tego, co mają mu do powiedzenia fachowcy. Kiedy lepszym wyborem jest terapia indywidualna? Czasami Pacjenci wraz z psychoterapeutami dochodzą do wniosku, że tak będzie lepiej, ponieważ dana osoba nie ma na tyle odwagi, by na forum publicznym poruszać swoje problemy. Nie każdy jest na to gotowy. Szczególnie na początku terapii. Inni (po konsultacji z ekspertami) wybierają tę drogę, ponieważ wiedzą, że wtedy uwaga fachowca będzie w 100% skupiona na nich. Są też sytuacje, że postawa konkretnego Pacjenta mogłaby działać destrukcyjnie na całą grupę. W takiej sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem jest terapia indywidualna.

W jakiej sytuacji lepszym wyborem będzie terapia grupowa?

Obie formy mają swoje plusy. Terapia grupowa to leczenie uzależnień skierowane do osób, które już zdają sobie sprawę ze swoich problemów. Tacy ludzie często potrzebują zrozumienia i wsparcia. Nie tylko ze strony fachowców, ale także od innych będących w podobnej sytuacji. W tej sytuacji lepszym wyborem jest zatem terapia grupowa.

0 Comments

Leave a Comment