Przerwa kawowa w firmie – prosty sposób na dobre relacje w pracy
29 wrz 2020

Przerwa kawowa w firmie – prosty sposób na dobre relacje w pracy

Post by Redaktor

Badania na całym świecie udowadniają, że dobra atmosfera w miejscu pracy wpływa korzystnie na efektywność i wydajność wykonywanej pracy. Pracownicy, którzy realizują swoje zadania w przyjaznej firmie bardziej przykładają się do powierzonych obowiązków i robią to z większym zaangażowaniem. Dlatego większość pracodawców, którym zależy na rozwoju firmy, inwestuje znaczne środki w firmowe spotkania czy wyjazdy integracyjne. Jednak istnieje prostszy i tańszy sposób na poprawienie relacji między pracownikami – codzienna przerwa na kawę.

Przerwa na kawę czyli ustawowe 15 minut na relaks.

W polskim kodeksie pracy istnieje zapis, że pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuję 15-minutowa przerwa w ciągu 8 godzin pracy, o ile pracuje co najmniej 6 godzin na dobę. Jest to przerwa, która jest wliczana do czasu pracy i zasadniczo można z niej skorzystać w dowolnym czasie. Jednak jeśli wymaga tego charakter pracy, pracodawca ma prawo ustalić kiedy tą przerwę można wykorzystać. Na dodatkową, pięciominutową pauzę w pracy mogą liczyć także osoby pracujące przy komputerach, które spędzają przy nich co najmniej połowę swojego czasu pracy. Jak widać liczba przewidzianych prawem przerw w pracy nie jest zbyt duża, niemniej jednak, warto każdą z nich maksymalnie wykorzystać. Wpływają one korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie oraz dają szansę na zacieśnienie relacji z innymi współpracownikami.

Firmowa integracja przy ”małej czarnej”.

Firmowa kuchnia lub automat vendingowy to miejsca w gdzie najczęściej spotykają się pracownicy firmy. Tutaj najczęściej poznaje się nowych pracowników, wymienia informacje o wszystkim co nie jest związane z pracą. Luźna atmosfera tego miejsca pozwala pożartować czy porozmawiać w mniej zobowiązujący sposób. Przerwy kawowe Wrocław to również dobry czas na biurowe ploteczki, które pomimo negatywnych skojarzeń stanowią ważny element relacji pracowniczych akcentujący naszą przynależność do grupy. Dzięki temu czujemy się zaakceptowani i bezpieczni. Dodatkowo, takie krótkie spotkania dają nam możliwość rozluźnienia się, oderwania się od tego co nas trapi i przedyskutowania problemu z osobami, które na nasz problem spojrzą z innej strony. Krótki spacer do firmowego baru czy kuchni to również możliwość spotkań z osobami z innych działów firmy i szansa na ćwiczenie umiejętności interpersonalnych poprzez frapujące rozmowy o pogodzie czy ostatnim meczu drużyny narodowej.

Więc jeżeli ktoś ze współpracowników zaproponuje Ci wyjście na przerwę – nie ociągaj się. To dobra okazja aby wypić aromatyczną kawę i poznać się lepiej.

 

0 Comments

Leave a Comment