Kompresory śrubowe – największe zalety i zasada działania
5 paź 2020

Kompresory śrubowe – największe zalety i zasada działania

Post by Redaktor

Kompresory śrubowe są wykorzystywane w wielu różnych zakładach przemysłowych. Charakteryzuje je bardzo specyficzna konstrukcja oraz możliwość wszechstronnego zastosowania, zależnie od wybranego rodzaju kompresora. Są to maszyny energetyczne, odpowiadające za umiejętne podwyższanie ciśnienia gazu lub też powietrza. Ponadto w ten sposób wymusza się odpowiedni przepływ gazu i powietrza. Podstawowym elementem każdego kompresora śrubowego jest jego komora sprężania, który umiejscowiona jest pomiędzy wirnikami.

Sprężarka

Sprężarka

Kompresory śrubowe – jak działają?

Zasada działania kompresorów śrubowych nie jest zbyt skomplikowana. Powietrze (z zewnątrz) zasysane jest przez kompresor przy pomocy specjalnego filtra, a dalej przekierowywane jest do regulatora ssania. Regulator ten jest sterowany przez nowoczesny system elektryczny. W komorze znajduje się więc sprężone powietrze, do którego przedostaje się następnie oczyszczony olej. Dzięki temu dochodzi do procesu smarowania oraz chłodzenia. Sprężona mieszanina trafia w konsekwencji do chłodnicy. Dzięki temu otrzymuje się optymalne ciśnienie wylotowe.

Kompresory śrubowe – kilka podstawowych zalet

Kompresory śrubowe cechują się kilkoma podstawowymi zaletami, wśród których są:

  • możliwość regulowania prędkości obrotowej,
  • wybór kompresora olejowego lub też bezolejowego,
  • możliwość pracy w bardzo ciężkich warunkach (w przypadku kompresorów olejowych),
  • możliwość wykorzystania w branży medycznej lub papierniczej (w przypadku kompresorów bezolejowych).

Jak widać kompresory mogą być wykorzystywane na bardzo szeroką skalę, zależnie od tego, jaki konkretnie model wybierze klient. Maszyny zapewniają dostęp do odpowiedniej jakości sprężonego powietrza, a ponadto podczas swojej pracy nie generują niepotrzebnego hałasu. Oprócz tego w razie jakichkolwiek awarii, nie ma problemów z tym, aby dotrzeć do niezbędnych części zamiennych do poszczególnych odmian takich kompresorów. Co najważniejsze trzeba je jednak regularnie konserwować, aby móc zdecydowanie wydłużyć ich żywotność.

0 Comments

Leave a Comment