Jak prawidłowo nawodnić organizm?
8 gru 2020

Jak prawidłowo nawodnić organizm?

Post by Redaktor

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne. To właśnie ono odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu oraz dobre samopoczucie. Organizm trzeba odpowiednio nawadniać nie tylko po znaczącym wysiłku fizycznym, ale także podczas lata, gdy wysokie temperatury powodują spadek poziomu wody, który odbija się na całym człowieku.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak istotne?

Człowiek aż w 60% składa się z wody, której potrzebuje do tego, aby wszystkie narządy wewnętrzne funkcjonowały w prawidłowy sposób. Woda dostarczana jest do organizmu nie tylko poprzez płyny, ale także w dużej mierze dzięki spożywaniu niektórych owoców oraz warzyw. Dzięki procesom zachodzącym w organizmie człowieka, około 300 mililitrów powstaje samoczynnie i także przyczynia się do utrzymania odpowiedniego nawodnienia. Biorąc pod uwagę, że aby żyć, potrzeba dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody, łatwo wyobrazić można sobie, co by się stało, gdyby jej zabrakło.

Ile wody spożywać dziennie?

Istotna jest także ilość dostarczanej codziennie wody. Warto dostosować to indywidualnie, ponieważ zależne może to być od wielu czynników, takich jak wiek, rodzaj wykonywanej pracy czy aktywność fizyczna. Niemniej jednak minimalną ilością, którą powinien wypić każdy dorosły człowiek, jest 1.5 litra wody. Osoby dorosłe, które prowadzą głównie siedzący tryb życia, w ciągu doby wydalają około 1-2 litry moczu. To dlatego nawodnienie musi być odpowiednio zbilansowane, aby nie dochodziło do odwodnienia, które jest stanem zagrażającym życiu.

Kiedy dodatkowo nawadniać organizm?

Wiadomo, że tryb życia poszczególnych ludzi znacznie się różni. Warto jednak wyrobić sobie zdrowy nawyk, według którego każdy dzień rozpoczyna się szklanką wody. Do tego istotne jest, aby sięgać po wodę przed rozpoczęciem nauki, aby zwiększyć wydajność mózgu i ułatwić zapamiętywanie, a także każdorazowo i obowiązkowo przed rozpoczęciem ćwiczeń ruchowych oraz zaraz po ich zakończeniu, aby uzupełnić braki.

 

0 Comments

Leave a Comment