Co powinien wiedzieć przyszły student psychologii?
9 kwi 2021

Co powinien wiedzieć przyszły student psychologii?

Wybór kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych decyzji. Jednym z chętnie wybieranych kierunków jest Psychologia. Olsztyn, Warszawa, Łódź, Lublin, Kraków, czy Katowice to jedne z licznych miast z odpowiednimi uczelniami. Praca psychologa znacznie różni się od tego, jak wygląda to w telewizji. Oto kilka rzeczy, które każdy przyszły student psychologii powinien wiedzieć, zanim zagłębi się w tę trudną, fascynującą dziedzinę.

Czy lubisz pracować z innymi?

W zdecydowanej większości przypadków praca psychologa ściśle związana jest z kontaktem z ludźmi. Może bywać on ciężki i trudny, ponieważ często dotyczy osób zmagających się z problemami i trudnościami w życiu. Jeśli lubisz pracować z innymi i lubisz pomagać, psychologia może być dla Ciebie doskonałą opcją.

Dla osób, które są nią zafascynowane, ale niekoniecznie zainteresowane pracą w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, również istnieje inna ścieżka. Szczęśliwe, psychologia to niezwykle zróżnicowany temat z wieloma różnymi możliwościami kariery, obejmującymi badania, nauczanie i konsultacje.

Czy radzisz sobie ze stresem?

Przyszła praca jako psycholog jest niezwykle satysfakcjonująca, jednak jednocześnie wymagająca i ciężka. Może zdarzyć się, że w przyszłości dotknie Cię frustracja i wypalenie. Psycholog bierze w swoje ręce ciężkie zadanie, jakim jest wysłuchanie oraz zaproponowanie rozwiązań do różnych sytuacji życiowych. Nadmierne obciążenie i stres może doprowadzić do utraty kontroli. Pomocne okażą się kursy oraz materiały dotyczące skutecznego radzenia sobie ze stresem.

Czy masz sprecyzowany światopogląd?

Dziedzina psychologii jest szczególnie bogata w teorie i silne opinie. Ważne jest, aby wstępnie sprecyzować swój światopogląd przed rozpoczęciem studiów. To właśnie on powinien kształtować opinie psychologiczne, nigdy na odwrót. Zrozumienie własnych poglądów przed zanurzeniem się w teoriach psychologicznych pomoże Ci uporządkować opinie i znaleźć te, które pasują do Twoich własnych przekonań i zrozumienia świata.